Mamy przyjemność poinformować, że 19 wrzeÅ›nia 2012 roku zostaÅ‚ opublikowany raport „Po co Polakom biblioteki?”, przygotowany po trzech latach dziaÅ‚ania Programu Rozwoju Bibliotek – wspólnego przedsiÄ™wziÄ™cia Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci, realizowanego przez FundacjÄ™ Rozwoju SpoÅ‚eczeÅ„stwa Informacyjnego. Raport przedstawia korzyÅ›ci, jakie mieszkaÅ„com maÅ‚ych miejscowoÅ›ci przynoszÄ… biblioteki publiczne, które – tak jak my – biorÄ… udziaÅ‚ w Programie Rozwoju Bibliotek (jest ich w caÅ‚ej Polsce ponad 3300). Wyniki badaÅ„ pokazujÄ… również, jak dynamicznie modernizujÄ… siÄ™ polskie biblioteki, przyczyniajÄ…c siÄ™ do wyrównywania szans rozwojowych oraz wzmacniania kapitaÅ‚u spoÅ‚ecznego.
Do bibliotek uczestniczÄ…cych w Programie Rozwoju Bibliotek przychodzi ponad 2,5 miliona ludzi. Dla mÅ‚odych osób biblioteka to przede wszystkim miejsce, gdzie mogÄ… ciekawie spÄ™dzić wolny czas. OglÄ…dajÄ… tu filmy, dyskutujÄ… o książkach, mogÄ… wziąć udziaÅ‚ w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. KorzystajÄ… też z zasobów bibliotek przygotowujÄ…c siÄ™ do zajęć szkolnych. DoroÅ›li dziÄ™ki bibliotekom majÄ… możliwość zaÅ‚atwiania wielu codziennych spraw – szukajÄ… w Internecie potrzebnych informacji, korzystajÄ… z bankowoÅ›ci elektronicznej, kontaktujÄ… siÄ™ ze znajomymi i rodzinÄ…, czy rozliczajÄ… PIT. Niemal 100 tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców maÅ‚ych miejscowoÅ›ci wykorzystuje komputery w bibliotekach poszukujÄ…c pracy – piszÄ… życiorysy, listy motywacyjne, wysyÅ‚ajÄ… maile do pracodawców. Dla seniorów biblioteki sÄ… bardzo czÄ™sto źródÅ‚em informacji o zdrowiu. UczÄ… siÄ™ tu również obsÅ‚ugi komputera. PrzynoszÄ… także do bibliotek materiaÅ‚y dokumentujÄ…ce historiÄ™ lokalnÄ…, które dziÄ™ki digitalizacji zostajÄ… utrwalone, a po publikacji w Internecie ma do nich dostÄ™p każdy, niezależnie od miejsca pobytu. W ten sposób wzmacnia siÄ™ także poczucie lokalnej tożsamoÅ›ci i przywiÄ…zania do maÅ‚ej ojczyzny.
Biblioteki sÄ… nie tylko ważnym miejscem promocji kultury i dostÄ™pu do książek. StajÄ… siÄ™ tak potrzebnym zwÅ‚aszcza w maÅ‚ych spoÅ‚ecznoÅ›ciach miejscem spotkaÅ„ – przyjaznym, otwartym dla wszystkich. RoÅ›nie rola bibliotek w rozwoju nowoczesnego spoÅ‚eczeÅ„stwa cyfrowego. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że niemal 250 tysiÄ™cy ludzi (37% użytkowników komputerów w bibliotekach uczestniczÄ…cych w PRB) wÅ‚aÅ›nie w bibliotece po raz pierwszy skorzystaÅ‚o z Internetu.