W roku 2003 przypadła sześćdziesiąta rocznica wysiedlenia ludności Zamojszczyzny z obszaru, który w planach hitlerowskiej III Rzeszy przeznaczony był dla osadnictwa niemieckiego.
Sposób przeprowadzenia tej akcji, metody i precyzja świadczą o niespotykanej, wyrafinowanej i wrogiej polityce okupanta wobec ludności polskiej. Grabowiec i okolice były w centrum tego zbrodniczego przedsięwzięcia.
Ukazanie się Studiów z Dziejów Grabowca przypomni trudne dzieje regionu i całej Zamojszczyzny w okresie II wojny światowej.
Tom zawiera trzy odrębne części opracowane przez trzech autorów Józef Kusa Księgi miejskie Grabowca (1643-1811), Bolesława Czaty Relacje z okresu II wojny światowej 1939-1945, Elżbiety Widymy Słownik pojęć z zakresu gwary lokalnej.
SzczególnÄ… uwagÄ™ należy zwrócić na Relacje z okresu II wojny Å›wiatowej. StanowiÄ… one Å›wiadectwo odtworzone przez uczestnika zdarzeÅ„, czÅ‚owieka w zaawansowanym wieku, który bÄ™dÄ…c w obozie koncentracyjnym, razem z innymi więźniami skÅ‚adaÅ‚ przyrzeczenie, że jeżeli przeżyje gehennÄ™, to opisze jÄ… dla potomnych. BolesÅ‚aw Czata przyrzeczenia dotrzymaÅ‚, zastrzegajÄ…c siÄ™ wielokrotnie, że przeżyta wielka tragedia, Å›mierć bliskich, poniżenie osoby ludzkiej, głód nie byÅ‚y czasem straconym. Mówi też o wzajemnym przebaczeniu po obu stronach walczÄ…cych „gdyż Ci, co nie dane im byÅ‚o przeżyć tej okrutnej wojny, zapewne już sobie przebaczyli”.
Relacje stanowią swoisty dokument, który przypomina trudne dzieje regionu i całej Zamojszczyzny.
Słowa uznania należą się Towarzystwu Przyjaciół Grabowca za pielęgnowanie historii regionu.
Ods³on: 135565
|
|
Twoim zdaniem